win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 20 από σύνολο 66

Υβριδική Εμφάνιση

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    πολιτικος μηχανικος
    Το μέλος pmaria δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    03.10.2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Αναρτ.
    17
    Εύσημα

    έδωσε
    4
    έλαβε
    3
    Αρχεία

    Λήψεις
    13
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    κοιτα cfak, και το καλο του ταμείου με απασχολεί, και η το καλό των σημερινών συνταξιούχων, και το καλο το δικό μου! και μην πεις οτι αυτά δεν συμβιβάζονται! το ειπα οτι το να στρεφόμαστε εναντίων των "γονιών" μας είναι λάθος και αποπροσανατολιστικό. το πρόβλημα είναι της κεντρικής πολιτκής και της γενικής διαχείρησης της κοινωνικής ασφάλισης. σε λίγο θα μπούμε όλοι σε ένα εννιαίο ταμείο. αναρωτιέμαι αν τότε θα ασφαλίζει κι ο μηχανικός την εργασία του ή θα συνεχίζει να πληρώνει ασφαλιστικές εισφορές για την ιδιοτητα του και μόνο!

    το ότι είμαι αλληλέγγυα στον παλιο μηχανικό συνταξιούχο, δεν σημαίνει ότι είμαι πρόθυμη να πληρώνω 10000 το χρόνο για να πέφτουν στη μαύρη τρύπα που ξαναλέω έφτιαξαν τα δομημένα ομόλογα, η τράπεζα αττικης (μπηκαμε λέει και στην αύξηση κεφαλαίου), το PSI κτλ κτλ

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Το μέλος CFAK δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    16.12.2011
    Αναρτ.
    242
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    53
    Αρχεία

    Λήψεις
    61
    Ανέβασε
    9

    Προεπιλογή

    Όλα μαζί δεν συμβιβάζονται δυστυχώς..Όταν υπάρχει οικονομική στενότητα "κόβεις" 'εξοδα.
    Μακάρι να μου περίσσευαν για τους γέροντες (πολλοί εκ των οποίων απολάμβαναν τεράστιες συντάξεις έχοντας συμβάλλει κατά τον εργασιακό τους βίο στη γενίκευση της λογικής των οικοδομικών αυθαιρεσιών, και με έναν απλό νόμο απαλλάχθηκαν από τις ευθύνες και μετέφεραν στην νεότερη γενιά το οικονομικό και νομικό βάρος της όποιας "νομιμοποίησης").
    Προτιμώ να ξοδεύω τους λιγοστούς μου πόρους για τα παιδιά μου.

    Επιπλέον των τρεχουσών οικονομικών βαρών, θυμίζω σε όλους τους εν ενεργεία μηχανικούς που σκοπεύουν να πληρώσουν τις εισφορές, ότι θα πρέπει να φροντίζουν από τώρα για δημιουργία ενός προσωπικού κουμπαρά για υποφερτά γεράματα. Όταν και αν με το καλό φτάσουμε σε ηλικία σύνταξης, είναι πλέον σίγουρο ότι από το ΤΣΜΕΔΕ δεν μπορούμε να περιμένουμε τίποτα.

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος tomkats δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    08.05.2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    11
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    4
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Mου κάνει εντύπωση που ο κλάδος των μηχανικών ενω κατόρθωσε μέχρι στιγμής να μην συμμετέχει στις εξετάσεις των ενεργειακών επιθεωρήτων με ελάχιστη εώς μηδαμινή συμετοχή μεχρι στιγμης στα εξεταστικά κέντρα του ΤΕΕ στο θέμα των ασφαλιστικών εισφορών που θα έπρεπε απο πλευράς τουλάχιστον ελευθερών επαγελματιών ιδιωτικών έργων να ειναι μαζική υπάρχει δυσπιστία.Το θέμα με τους δήμοσίους υπαλλήλους μηχανικούς και τους υπαλλήλους του ιδιωτικού τομέα καθώς επίσης και με τους εργολάβους δημοσίων έργων που για να πληρώθούν ή να συμετέχουν σε διαγωνισμούς θέλουν την ασφαλιστική ενημερότητα είναι ένα θέμα..απο τους 110.000 μηχανικούς πόσοι είναι δημόσιοι υπάλληλοι, ιδιωτικοί υπάλληλοι ή εργολάβοι δημοσιών έργων;το 50% το αλλο 50% πρέπει να αντισταθεί...

Παρόμοια θέματα

  1. ΕΤΑΑ: Εισφορές Β' εξαμήνου 2016
    Από το μέλος pan1891 στη θεματική κατηγορία Ασφαλιστικά (ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ - ΟΑΕΕ - ΙΚΑ - ΕΟΠΥΥ)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 17.06.2017, 19:03
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 10.06.2015, 07:26
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 16.10.2014, 20:34
  4. Είδηση: Ειδοποιητήριο ΤΣΜΕΔΕ Α' εξαμήνου 2014
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 17.09.2014, 10:56
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 05.09.2014, 14:53

Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •